Juridisch

Juridisch

Er lopen meerdere procedures tegen Tata Steel van overheden en burgerorganisaties. Daarnaast zijn er wetten over de zorgplicht die de overheid heeft voor bewoners (w.o. kinderen). Ook Tata heeft een zorgplicht om te doen wat in haar vermogen ligt om mens en milieu te beschermen.

Doordat de huidige eigenaar veel minder binding met de omgeving heeft, speelt commercie een doorslaggevende rol: milieumaatregelen worden alleen genomen als de boetes en dwangsommen hoog genoeg zijn. Nu procederen bewoners omdat zij het geloof kwijt zijn in de overheid als behartiger van hun belangen.

Bekijk pagina/document

Documenten

Tags:

Terug & verder bladeren:

 

tinyurl: link
views: 560

Voorstellen

Achtergrond

Gerelateerd nieuws

1-10-2025 BNR: De 2 miljard euro die de overheid als subsidie wil verstrekken voor de verduurzaming van Tata Steel is ‘als geld in een zwart gat gooien’. Dat zegt emeritus hoogleraar economie Sweder van Wijnbergen van de Universiteit van Amsterdam. ‘Het lijkt me geen reden om de vlag uit te hangen.’ 
5-9-2025 : Staalslakken, een vervuilend restproduct bij de productie van staal, zijn sinds vorige maand tijdelijk verboden. Maar met dat verbod blijkt van alles aan de hand, ontdekte onze onderzoeksredactie. Zo werd het verbod 'afgezwakt' door het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat vanwege economische belangen. Ook staat een miljardendeal over vergroening tussen Tata Steel en de overheid onder druk vanwege staalslakken.
30-8-2025 : Milieuorganisaties willen niet langer wachten op het Groen Staalplan van Tata Steel en komen met een alternatief voor de toekomst van de IJmond. Er is volgens de makers van het rapport meer te kiezen dan miljarden belastinggeld investeren in de staalfabriek.
25-8-2025 Iris Visser: De verduurzamingsplannen van Tata Steel komen in gevaar als het staalconcern een belangrijk restproduct mogelijk niet meer kan verkopen maar als afval moet afvoeren. Die situatie dreigt nu er grote zorgen zijn ontstaan over de milieurisico’s van zogeheten staalslakken.
25-8-2025 NOS: Staatssecretaris van Infrastructuur & Waterstaat Thierry Aartsen (VVD) voerde vorige maand een tijdelijk verbod op staalslakken in om "de veiligheid van mens en milieu" beter te borgen. Het gaat om een beperkt verbod, met een aantal uitzonderingen. Uit onderzoek van Nieuwsuur blijkt echter dat de staatssecretaris aanvankelijk aanstuurde op een totaalverbod, maar hier op het laatste moment op terugkwam. Daarin speelden de economische belangen van Tata Steel een rol.
17-5-2025 : Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat heeft Tata Steel tot twee keer toe geholpen bij het afzetten van een vervuilend restproduct: staalslakken. In beide gevallen ging dat in tegen intern beleid of bestaande kennis binnen het ministerie over de milieurisico's.
14-6-2023 NHD: Wijk aan Zee is koploper als het gaat om gemeten concentratie ultrafijnstof in de IJmond. Dat blijkt uit een vandaag gepubliceerd rapport van het RIVM in opdracht van de Provincie Noord-Holland. De gemeente Beverwijk maakt zich zorgen over de uitkomst van het onderzoek.
6-2-2023 EenVandaag: De cokesfabriek 2 schijnt vanaf het begin te lekken. De toezichthouder wist hiervan en heeft nooit ingegrepen. De constructie was niet solide genoeg en lekte daardoor.
30-11-2022 NOS: Verschillende milieudiensten hebben vanochtend onder leiding van het Openbaar Ministerie onderzoek gedaan bij Tata Steel in IJmuiden. Het doel is meer inzicht te krijgen in het productieproces van staal en specifiek in de werking van de kooks- en gasfabrieken, zegt het OM. Die fabrieken staan bekend als de meest vervuilende en verouderde installaties op het terrein.
15-3-2022 :

Motie van het lid Kröger over de verschillende scenario's betreffende de toekomst van Tata Steel in kaart brengen.

D66 stemde als enige regeringspartij voor. Met steun van de PVV is er een meerderheid.

16-7-2021 NHDagblad: Bewoners aan de IJmuiderstraatweg wilden eerst geen aangifte doen tegen Tata Steel, maar doen dat nu alsnog. Een belangrijke reden: de reactie van de gemeente Velsen op het GGD-rapport over kanker in de IJmond. 
23-2-2021 De Hofbar: Wijk aan Zee kampt al jaren met gezondheidsklachten door Tata Steel. Met Bénédicte Ficq beginnen de bewoners een strafzaak tegen de fabriek.